Perşembe, Şubat 15, 2024
Ana SayfaSorun ÇözümleriWindows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor (2022 Güncel Çözümler)

Windows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor (2022 Güncel Çözümler)

Kullanıcıların Windows 11’de fark ettikleri tüm değişiklikler arasında, onları en çok etkileyen şey, hepimizin sürekli kullandığı sürükle ve bırak özelliğinin iptal edilmesi ve herkesin “Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor” sorusunun cevabını ve çözümünü aramak oldu. Uzun süredir Windows ekosisteminin bir parçası olan bu özellik, gelen yorumlara göre, bu özelliğin kaldırılmasından bir çok kullanıcı hiç memnun değil.

Hepimizin büyük ölçüde kullandığı sürükle ve bırak özelliği maalesef Windows 11’de bulunmuyor. Kullanıcılar bunun Windows 11’in yayınlanan ilk sürümünde bulunan bir hata olduğunu düşündüler ancak Microsoft bu özelliğin kaldırıldığını duyurarak bunun kalıcı olduğunu teyit etti.

Görev çubuğuyla ilgili diğer değişiklikler arasında Görev Yöneticisi’ni sağ tıklama ile başlatamama gibi bir çok alışkın olduğumuz kısayollar artık Windows 11’de yer almıyor.

Peki Windows 11’de sürükle ve bırak özelliğini tekrar açmak için çözümler var mı? Tabi ki! Aşağıdaki çözümleri kullanarak Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Microsoft, Windows 11’de sürükle ve bırak özelliğini kalıcı olarak devre dışı mı bıraktı?

Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor sorunu birkaç kullanıcı tarafından gündeme getirildikten sonra, Microsoft bir yanıt verdi:

Şu anda, dosyayı o uygulamada açmak için görev çubuğundaki bir uygulamaya sürüklemek Windows 11’de desteklenmemektedir, ancak tüm geri bildirimleriniz için teşekkür ederiz ve bunun gibi özelliklerin geleceğine rehberlik etmek için onu kullanmaya devam edeceğiz .

Windows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor

Bu açıklamaya dayanarak, Microsoft’tan bir yere kadar sürükle ve bırak özelliğini bekleyebiliriz, ancak şu an için kendi yöntemlerimiz ile Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor sorununu çözmemiz gerekiyor. Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor sorununu çözmek için için aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Windows 11 Desteklenmeyen Donanım Uyarısı Nasıl Kapatılır (2022 En Güncel Yöntem)

Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor ne yapabilirim?

1. Çözüm: AltTab kısayolunu kullanın

 1. Taşımak istediğiniz dosya/klasörün kaydedildiği konuma gidin.
 1. Farenin sol düğmesini basılı tutun ve dosyayı biraz sürükleyin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Dosya hala seçili durumdayken, görev çubuğunda açık olan tüm uygulamaları görüntülemek için Alt+Tab tuşlarına basın.
Windows Explorer

4. Bu, tüm açık uygulamaların ayrı kutucuklar olarak listeleneceği yeni bir ekran başlatacaktır. Halihazırda açık olan pencere veya en son açılan pencere ilk sıralanacak, ondan önceki pencere daha sonra sıralanacak ve aynı sıra izlenecektir.

 1. Şimdi Alt tuşunu basılı tutarken, Tab tuşuna basarak açık pencerelerde gezinin ve istenen pencere ekrana geldiğinde Alt tuşunu bırakın.
 1. İstediğiniz pencere açıldığında dosyayı bırakmak için sol tıklamayı bırakın.
Windows 11 Sürükle ve Bırak
 1. Bu sayede dosyaları uygulamalar arasında kolayca taşıyabilir ve sürükle bırak özelliğinin çalışmama sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bu yönteme alışmanız biraz zaman alacak olsa da, tam alıştığınızda, bu yöntemi kolay ve hızlı bulacaksınız. Tam olarak alışana kadar pratik yapmanız iyi olacaktır.

2. Çözüm: İki pencereyi bölünmüş ekranda açın

 1. Dosya veya klasörü sürükleyip bırakmak istediğiniz her iki pencereyi de başlatın.
 1. Sürüklenecek ve bırakılacak dosyanın kaydedildiği dosyayı açın, imleci büyüt düğmesinin üzerine getirin ve mevcut pencereyi ekranın yarısına yapıştırmak için ilk seçeneği seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Diğer yarısında, tüm ek açık uygulamaların listelendiğini göreceksiniz. Dosyayı/klasörü bırakmak istediğinizi seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Şimdi, taşınacak dosyayı seçin. Sol fare düğmesini basılı tutun, dosyayı pencereler arasında sürükleyin ve diğerine ulaştığınızda tıklamayı bırakın.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Dosya şimdi hedefe taşınacaktır.

Dosyaları iki konum arasında taşımanız gerekiyorsa, Windows 11’deki bölünmüş ekran yöntemi harika bir çözümdür. Yukarıdaki durumda, iki Dosya Gezgini penceresi aldık, ancak bunlardan birini veya her ikisini diğer uygulamalarla değiştirebilirsiniz. Bu, can sıkıcı Windows 11 sürükle ve bırak sorununa hızlı bir çözümdür.

İlginizi çekebilir  Windows 11'de Bluetooth Menzili Nasıl Genişletilir (2022 Güncel 4 Yöntem)

Bazı uygulamalar için, sürükle ve bırak prosedürünü tamamlamak için ek bir onay kutusu olabilir. Uygun yanıtı seçin ve tamam’a basın.

3. Çözüm: Kes ve yapıştır işlemini kullanın

 1. Taşınacak dosyanın bulunduğu klasörü açın.
 1. Dosyanın üzerine sağ tıklayın ve Kes’i seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Şimdi hedefe, yani dosyayı/klasörü taşımak istediğiniz klasöre gidin.
 1. Sağ tıklayın ve Yapıştır öğesini seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu

Bu başka bir Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor sorunu için basit ama kesin bir çözüm. Ancak, biraz daha fazla zaman ve çaba gerektirdiğinden diğer ikisi kadar etkili değildir.

Ayrıca, bazı uygulamalar Kes işlemini desteklemez, bu durumda dosyayı/klasörü kopyalamanız ve istediğiniz konuma taşımanız gerekir. Bittiğinde, kaynağa gidin ve ilgili dosyayı silin.

Klavye kısayollarını tercih edenler 

Ctrl+X , + Kopyala ve + Yapıştır seçeneklerini kullanabilir .CtrlCCtrlV

4. Çözüm: Kayıt Defterini Değiştirin

 1. Çalıştır komutunu başlatmak için Windows+R tuşuna basın.
 1. Metin alanına regedit yazın ve Tamam’a tıklayın veya Kayıt Defteri Düzenleyicisini başlatmak Enter tuşuna basın.
Regedit
 1. Görünen UAC isteminde Evet’i tıklayın.
Regedit Onay
 1. Şimdi ya soldaki bölmeyi kullanarak aşağıdaki yola gidin ya da üstteki adres çubuğuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Shell\Update\Packages
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Boş alana sağ tıklayın, imleci New üzerine getirin, DWORD (32-bit) Value öğesini seçin ve UndockingDisabled olarak adlandırın. Bu anahtar değişikliği sorunu kısa sürede çözecektir.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Değiştir’i seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Değer verisi altındaki alana 1 girin ve değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın .
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu
 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın .
 1. Windows Gezgini’nin yeniden başlatılmasını gerektirdiğinden herhangi bir anında değişiklik fark etmezsiniz. Bunu yapmanın iki yolu vardır, ya bilgisayarı yeniden başlatın ya da işlemin kendisi Görev Yöneticisi’nden kapatabilirsiniz. Biz ikinci seçenek ile ilerleyeceğiz:
 1. Görev Yöneticisi’ni başlatmak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına aynı anda basın.
 1. Windows Gezgini işlemini bulun, üzerine sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeniden Başlat’ı seçin.
Windows 11 Sürükle ve Bırak Sorunu

Görev çubuğu birkaç dakikalığına kaybolacaktır ve yeniden göründüğünde tüm simgelerin sola hizalandığını fark edeceksiniz. Artık Windows’un önceki yinelemelerinde yaptığımız gibi öğeleri görev çubuğuna kolayca sabitleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Netflix Error Code NW-3-6 Hatası Nedir? (2022 Güncel Çözümü)

Ancak, bu yöntemin önemli bir dezavantajı var. Kayıt defterinde değişiklik yaptıktan sonra, görev çubuğundaki ilgili düğmelere tıklayarak Başlat veya Ara menüsünü ve etkinleştirilmişse Cortana’yı başlatamazsınız. Ancak yine de diğer yöntemlerle erişilebilirler.

Windows 11’de sürükle ve bırak işlemini gerçekleştirdikten sonra, görev çubuğuna mümkün olduğunca çok uygulama sabitleyin. Veya belirli bir uygulamada başlatmak için dosyaları görev çubuğundaki işlemlere bırakın.

Windows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor Sorununa İlişkin Son Söz

Microsoft, Windows 11‘in görev çubuğundaki sürükle ve bırak işlevini kaldırdı. Önümüzdeki günlerde benzer bir özelliği getirebilecek olsalar da, işlerinizi kolaylaştıracak bir geçici çözüm arıyorsanız bu Windows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor sorununu çözmek için bölünmüş ekran seçeneğini kullanabilir, Kayıt Defterini değiştirebilir veya diğerlerinin yanı sıra üçüncü taraf bir aracı tercih edebilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Hangi çözümün sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Umarız yukarıdaki çözüm yöntemlerimiz “Windows 11 sürükle bırak çalışmıyor” sorununu çözmeye yardımcı olmuştur. Önerilerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

Turkix.org