Pazartesi, Nisan 8, 2024
Ana SayfaMAC PCMac 8084 Hata Kodu Nasıl Düzeltilir? 5 Pratik Çözüm Yöntemi

Mac 8084 Hata Kodu Nasıl Düzeltilir? 5 Pratik Çözüm Yöntemi

Büyük bir dosyayı veya birkaç büyük dosyayı kopyalamayı düşünün, örneğin, 50 GB kadar büyük, ve birkaç dakika sonra Mac’inizde “İşlem tamamlanamıyor çünkü beklenmedik bir hata oluştu (8084 hata kodu)” ile karşılaşıyorsunuz. Ne yapardınız? Çok yaygın olmasa da, bazı Mac kullanıcıları büyük dosyaları kopyalarken bu sorunla karşılaştıklarını bildirmişlerdir. İşte bu yazımızda bu sorunu nasıl çözebileceğinizi göstereceğiz.

Mac’te 8084 Hata Kodu Nedir?

Mac’te 8084 hata kodu, genellikle bir sürücüden diğerine büyük miktarda dosya kopyalamaya çalışırken ortaya çıkar. İşte bu sorunla karşılaşıyor olabileceğiniz bazı nedenler:

 1. Kopyalamaya çalıştığınız dosyalar kullanımda.
 2. Bozuk dosyaları kopyalamaya çalışıyorsunuz.
 3. Dosya sistemi sorunları.
 4. İstenmeyen önbellek veya boş alanın bulunması.

Mac’te 8084 Hata Kodunu Düzeltmenin En Kolay Yolu Nedir?

1. Çözüm Yöntemi – Dosyanızın veya Klasörünüzün Kullanımda Olup Olmadığını Kontrol Edin

İleri düzey çözümlere geçmeden önce, kopyalamak istediğiniz dosyaların veya kopyalamak istediğiniz dosya veya klasörlerden birinin kullanımda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunlardan biri kullanımda olduğundan, Mac’te 8084 hata kodunu alıyor olabilirsiniz. Açık dosya ve klasörleri belirlediyseniz, önce onları kapatın. Burada ayrıca işinizi kaydetmenizi öneririz, böylece ilerlemenizi kaybetmezsiniz.

İlginizi çekebilir  Windows 11'de Bluetooth Menzili Nasıl Genişletilir (2022 Güncel 4 Yöntem)

2. Çözüm Yöntemi: Boş Alanı Sil

Mac’teki 8084 hata kodunu düzeltmenin yollarından biri, Mac’inizdeki boş alanı silmektir. Bunu yaparak, herhangi bir geçici dosyayı temizleyebilir ve sırayla, bu hataya neden olan dosya sistemi sorunlarını düzeltebilirsiniz. Mac’inizde boş alanı nasıl boşaltacağınıza dair kapsamlı bir yazıyı zaten daha önce ele almıştık. Ancak, boş alanı silmenize olanak tanıyan hızlı çözümleri aşağıda görebilirsiniz.

1. Disk Utility Yardımıyla Boş Alanı Silme

 • Adım 1: Uygulamalar > Araçlar’a gidin ve Disk Utility’e tıklayın.
Disk Utility.
 • Adım 2: Sil sekmesine gidin ve Boş Alanı Sil’e tıklayın.
Erase Free Space
 • Adım 3: Kaydırıcıyı hareket ettirin, istenen seçeneği seçin ve Boş Alanı Sil’e tıklayın.

Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

2. Terminal Yardımıyla Boş Alanı Silin

 • Adım 1: Terminal’i başlatın. Bunun için – Uygulamalar > Araçlar’a gidin ve Terminal’e çift tıklayın.
Terminal
 • Adım 2: Aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın:

sudo diskutil secureErase freespace 4 /Volumes/Macintosh\ HD

 • Adım 3: Enter tuşuna basın.

3. Çözüm Yöntemi: Daha Az Dosya Kopyalayın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hata kodu 8084 büyük dosyaları veya büyük miktarda dosyaları kopyalamaya çalışırken ortaya çıkabilir. Bu durumda, daha küçük miktarda dosyaları kopyalamayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, herhangi bir dosyanın bozuk olup olmadığını da belirleyebilirsiniz.

4. Çözüm Yöntemi: Dosyaları Kopyalamak İçin Terminal’i Kullanın

Eğer dosyaları manuel olarak kopyalarken zorluk yaşarsanız, dosyaları kopyalamak için terminal komutlarını kullanabilirsiniz. İlk olarak, yukarıda belirtilen adımları kullanarak Terminal’i açın. Sonrasında:

 • Adım 1: cd komutunu yazarak ve ardından hedef sürücünün adresini girerek kaynak klasörü açın.
 • Adım 2: Kaynak klasörü açtıktan sonra, dosyayı kaynak klasörden hedef klasöre kopyalamak ve yapıştırmak için aşağıdaki komutu yazın:

cp -r file_name.jpg /home/usr/your_username_here/

Bu adımlar, dosyaları manuel olarak kopyalarken karşılaştığınız sorunları aşmanıza ve dosyaları başarıyla kopyalamanıza yardımcı olabilir. Terminal komutları ile çalışırken dikkatli olun, çünkü yanlış bir komut sisteminize zarar verebilir.

İlginizi çekebilir  Windows 11 Sürükle Bırak Çalışmıyor (2022 Güncel Çözümler)

İpucu – Çift Fotoğraflara Dikkat Edin

Bu hatayla karşılaştığınızda dosyaları taşımaya veya kopyalamaya çalışırken, işlem kısmen tamamlandıysa yanlışlıkla çiftler oluşturabilirsiniz. Bu durumda, çift kopyaları bulmanıza yardımcı olacak bir yardımcı programı her zaman kullanabilirsiniz.

Örneğin, bir sürücüden diğerine büyük miktarda fotoğraf kopyalamaya çalışırken bir kesintinin çift fotoğraflara neden olmuş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, Duplicate Photos Fixer Pro’nun yardımını alabilirsiniz. Uygulama, hem tam hem de benzer eşleşmeleri bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca, seçim asistanında belirlenen kurallara göre çiftleri tanımlamanıza ve kaldırmanıza olanak tanıyan “Otomatik İşaretleme” işlevselliği ile birlikte gelir.

 • Fotoğrafları veya klasörleri, onları arayüze sürükleyip bırakarak ekleyebilirsiniz.
DPF SS_1
 • Fotoğrafları ekledikten sonra, “Scan for Duplicates” tıklayın.
 • Tarama tamamlandığında ve çift fotoğraflarınız varsa, her grupta bir çifti seçmek için “Auto Mark” seçeneğine tıklayın.
Trash Marked
 • Trash Marked tıklayarak çiftleri silin.

Mac 8084 Hata Kodu: Kopyalama Sorunları Çözüldü!

Mac dünyasında, dosyaları kopyalamaya çalışırken 8084 hata kodu ile karşılaşmak sinir bozucu olabilir. Ancak, doğru bilgiyle donanımlı olarak, bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Dosyaların kullanımda olup olmadığını kontrol etmek, boş alanı silmek, bir seferde daha az dosya kopyalamak veya Terminal komutlarını kullanmak olsun, seçenekleriniz var.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz için lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Size bir çözümle geri dönmek isteriz. Teknolojiyle ilgili yaygın sorunların yanıtlarının yanı sıra düzenli olarak ipuçları ve püf noktaları yayınlıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

Turkix.org