Çarşamba, Nisan 10, 2024
Ana SayfaSorun ÇözümleriWindows 10/11'de Xvdd SCSI Miniport Sorunu Nasıl Düzeltilir? 5 Farklı Yöntem

Windows 10/11’de Xvdd SCSI Miniport Sorunu Nasıl Düzeltilir? 5 Farklı Yöntem

Bilgisayarınızdaki sanal disk sürücüsü Xvdd olarak adlandırılır, bu da Xen Virtual Disk D’nin kısaltmasıdır. Xvdd, adının da belirttiği gibi sisteminize fiziksel olarak bağlı değildir. Genellikle belirli oyunlar ve programlar tarafından belirli amaçlar için kullanılır, örneğin oyun/program verilerini depolamak için sanal sürücüler oluşturmak. SCSI, Small Computer System Interface’in kısaltmasıdır. Bu, bilgisayarlara çevre birimlerini bağlamak için kullanılan fiziksel transfer ve arayüz standartlarının bir koleksiyonudur.

Windows 10/11’deki Xvdd SCSI Miniport sorunu, oyun veya yazılım verileri sanal disklerde yanlış monte edildiğinde ortaya çıkabilir. Sorunlar ayrıca malware müdahalesi ve eski veya hatalı cihaz sürücüleri gibi diğer unsurlar tarafından da kaynaklanır. Endişelenmeyin, bu yazımızda Windows 10/11’de Xvdd SCSI Miniport Sorununu çözmek için size 5 farklı yöntem ile yardımcı olmaya çalışacağız.

Uzmanlar Tarafından Önerilen Windows 10/11’de Xvdd SCSI Miniport Sorunları Nasıl Düzeltilir?

Yöntem 1: Sürücüyü Güncelleştirme

Windows PC’de Xvdd SCSI Miniport Sorunlarını düzeltmek için atmanız gereken ilk adım, sürücülerinizi güncelleştirmektir. Sürücüler, işletim sisteminizin en önemli bileşenidir ve herhangi bir güncel olmayan, eksik veya bozuk sürücüler sisteminizde sorunlara neden olabilir. Resmi web sitesini ziyaret ederek veya Advanced Driver Updater gibi bir sürücü güncelleştirme programını kullanarak sürücüleri manuel olarak güncelleştirebilirsiniz. İşte adımlar:

 • Adım 1: Advanced Driver Updater’ı indirin ve yükleyin.
 • Adım 2: Uygulamayı başlatın ve Start Scan Now (Taramayı Başlat) düğmesini tıklayın.
image
Taramayı Başlat
 • Adım 3: Taramanın tamamlanmasını bekleyin ve sürücü sorunlarının bir listesi ekranınızda görünecektir.
 • Adım 4: Sürücüyü güncelleştirmek için Xvdd SCSI Miniport’un yanındaki Sürücüyü Güncelleştir düğmesini seçin.
image 1
Sürücüyü Güncelleştir
 • Adım 5: Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
İlginizi çekebilir  Windows 11 Pil Algılanmadı Hatası Nasıl Çözülür (6 Farklı Çözüm) [2022 Güncel Çözüm Yöntemleri]

Yöntem 2: Xbox Oyun Uygulamasını Kaldırın

Bazı kullanıcılar ise Xbox Oyun özelliklerinin Windows 11/10’daki Xvdd SCSI Miniport sorununa yol açtığını keşfettiler. Belki sizde bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz bu yüzden, Xbox uygulamasını silip sorunun çözülüp çözülmediğini deneyebilirsiniz.

 • Adım 1: Windows Arama kutusunu açmak için Win + S tuşlarına basın.
 • Adım 2: “Program Ekle Kaldır” yazın ve ardından en iyi eşleşme sonucunu tıklayın.
image 2
Program Ekle/Kaldır
 • Adım 3: PC’nizde yüklü programların bir listesi ekranınızda görünecektir. Listeyi üzerindeki arama kutusuna “Xbox” yazın.
 • Adım 4: Xbox oyun uygulaması aramanızın sonucu olarak görünecektir. Yanındaki üç noktayı tıklayın ve bağlam menüsünden Kaldır’ı seçin.
image 3
Bağlam menüsü
 • Adım 5: Xbox uygulamasını PC’nizden kaldırmak için ekrandaki adımları takip edin.
 • Adım 6: PC’nizi yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Yöntem 3: Oyun Hizmetlerini Güncelleştirin

image 4
Oyun Hizmetlerini Güncelleştirin

Bazen Xvdd SCSI Miniport sorunları gibi zorluklar, güncel olmayan oyun hizmetleri tarafından kaynaklanabilir. Xbox masaüstü uygulamasını kullanıyorsanız, aşağıdaki talimatları takip ederek oyun hizmetlerini güncelleştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için, Windows 10 veya Windows 11 bilgisayarınızda Microsoft Store uygulamasını başlatın, ardından Store’da en yeni oyun hizmetlerini arayın ve yükleyin. Güncellemeden sonra sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Microsoft Store bir hata oluştu sorunu çözümü için hazırladığımız yazımız ilginizi çekebilir.

Yöntem 4: Windows’u Güncelleştirin

Xvdd SCSI Miniport ile ilgili sorunlar, Windows sorunları tarafından ortaya çıkarılabilir. Bildiğiniz gibi, Microsoft bu hataları düzeltmek için düzenli olarak yamalar ve güncellemeler sunacaktır. Bu nedenle, en son Windows güncellemelerini yüklemeyi denemek isteyebilirsiniz.

 • Adım 1: Windows Ayarlarını açmak için Win + I tuşlarına basın.
 • Adım 2: Sol panelden Windows Güncelleme sekmesini tıklayın.
 • Adım 3: “Güncellemeleri Kontrol Et” düğmesini tıklayın.
image 5
Güncellemeleri Kontrol Et
 • Adım 4: Güncellemeler bulunursa, her güncelleme altındaki İndir ve Yükle düğmesini tıklayın.
 • Adım 5: Tüm güncellemeler yüklendikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
İlginizi çekebilir  Windows 11'den Windows 10'a Geri Yükleme

Yöntem 5: Malware Taraması Yapın

image 6
Malware Taraması Yapın

Xvdd SCSI Miniport sorununu düzeltmenin son yöntemi, PC’nizi Antivirüsünüzle taratmaktır. Yukarıdaki yöntemler sorunu çözmezse, muhtemelen bilgisayarınız bir virüs veya malware ile enfekte olmuştur. Bu, PC’nizi güçlü bir antivirüs ile taratmanız gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir antivirüsü kullanabilirsiniz ama bize sorarsanız, Systweak Antivirus‘u öneririz. Bu gerçek zamanlı antivirüs, PC’nizi 24/7 izler ve malware’in PC’nize girmesine izin vermez.

Windows 10/11’de Xvdd SCSI Miniport Sorunlarını Nasıl Düzeltilir Yazımız için Son Söz

Umarız ki yukarıda belirtilen yöntemler Windows 10/11’deki Xvdd SCSI Miniport Sorunlarını çözmüştür. PC’nizde her zaman Systweak antivirüs gibi gerçek zamanlı bir antivirüs bulundurmanızı öneririz, böylece bu tür küçük sorunlarla karşılaşmazsınız. Ayrıca, Advanced Driver Updater, tüm PC sürücülerinizi güncel tutarak bilgisayarınızın her zaman optimal bir durumda çalışmasını sağlar.

Aşağıdaki yorumlarda herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa lütfen bize bildirin. Size bir çözüm sunmaktan mutluluk duyarız. Sık sık tavsiyeler, ipuçları ve yaygın teknoloji ile ilgili sorunlara çözümler yayınlıyoruz. Ayrıca bizi Facebook’da da bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Must Read

Turkix.org