AndroidNasıl Yapılır?Optimizasyon

Android Mobil Veri Çalışmıyor Sorununun Çözümü (2022 Güncelemesi)

İlk akıllı telefonunuzu aldığınızda, hücresel veri veya mobil veri, bir yaşam gereksinimi haline gelen şeylerden biridir. Google Haritalar olmadan nereye gittiğinizi, Flipboard olmadan ne okuyacağınızı ve WhatsApp olmadan insanlarla nasıl iletişim kuracağınızı bilmediğinizi ancak bağlantınız kesilene kadar fark edeceksiniz. Bu yazımızda, mobil veri sorunlarının nasıl çözüleceği ve sizi tekrar çevrimiçi duruma getirme konusunda bazı etkili yöntemler sunacaktır.

Android Mobil Veri Çalışmıyor Nasıl Onarılır

Yöntem 1: APN Ayarlarınızı Sıfırlayın

Tüm mobil ağ operatörleri, telefonunuzu mobil İnternet’e bağlamak için Erişim Noktası Adlarını (APN’ler) kullanır. APN’ler sizi internete bağlamak için telefonunuzu IP adresleri ve ağ geçitleri gibi gerekli tüm parametrelerle yapılandırır. Ancak bu işlem bazen ters gidebilir ve bir sıfırlama gerektirebilir. Farklı akıllı telefonların farklı Android işletim sistemi sürümleri vardır ve bu durumda Mobil Ağlar altında Erişim Noktası Adları aramanız gerekir. Her zaman Ayarlar uygulamasındaki veya telefonunuzdaki arama simgesine dokunabilir ve Erişim Noktası Adları yazabilirsiniz.

Android APN

APN’lerin bir listesi görünmelidir. Sağ üst köşedeki menü simgesine dokunarak bulabileceğiniz “Varsayılana sıfırla” seçeneğine dokunun.

Yöntem 2: SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın

sim kartınızı çıkartıp yeniden takın

Bazı insanlar “telefonunuzu yeniden başlatın” ve “SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın” gibi fikirlerin işie yaramayacağını söyleyebilir, ancak mobil verilerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız her zaman ilk yapacağınız şeyler bunlar olmalıdır. Diğer bir alternatif de, sorunun telefonda mı yoksa kartta mı olduğunu belirlemek için telefonunuzda farklı bir SIM kart kullanmaktır.

İlginizi çekebilir
Windows 11 Desteklenmeyen Donanım Uyarısı Nasıl Kapatılır (2022 En Güncel Yöntem)

Yöntem 3: Uçak Modunu Aç/Kapat Yapın

Uçak modu aç/kapat

Uçak modu geçişi, birçok küçük sorunu çözen benzersiz bir yoldur. İşte adımlar:

  • Adım 1: Uçak Modu’nu açın.
  • Adım 2: Uçak Modu’nu kapatmadan önce 30 saniye bekleyin.
  • Adım: Hala verileriniz yoksa uçak modunu yeniden başlatın ve telefonunuzu kapatın.
  • Adım 4: Bir dakika bekleyin ve ardından telefonunuzu yeniden başlatın ve uçak modunu kapatın.
  • Adım 5: 30 saniye bekleyin, ardından mobil verileri yeniden başlatın.

Yöntem 4: Telefonunuzda Veri Sınırlarını Kontrol Edin

Android Veri Sınırı Kontrolü

Herhangi bir Android telefonda mobil veri kısıtlamalarınızı belirleyebilir ve sınırınıza yaklaştığınızda bildirim alabilirsiniz. Bunlar normalde varsayılan olarak etkin değildir, ancak daha önce bir sınır belirlemiş, tarifenizi artırmış ve mobil veri sınırınızı ayarlamayı ihmal etmiş olabilirsiniz.

Bu özellik, Veri Tasarrufu veya Veri Uyarısı ve Sınırı olarak bilinir. Bu özelliğe dokunun ve etkin olup olmadığını kontrol edin. “Veri limitini ayarla”nın kapalı olduğundan veya en azından ağınız tarafından belirlenen limitten düşük olmadığından emin olun.

Yöntem 5: Doğru Ağ Modunu Etkinleştirin

Android Doğru Ad Modu

En basit seçenekle başlayarak, telefonunuzun şebeke modunun (3G, 4G vb.), güncelleme sırasında veya yalnızca telefonun varsayılan ayarlarında iyi kapsama alanı sağlamayan bir modda ayarlanmış olması mümkündür. Mobil Şebekeler ve Şebeke Modu altında telefonunuz için en uygun şebeke türüne geçin. Her zaman mevcut en iyi sinyale bağlanmaya çalışması için 2G/3G/4G Otomatik’i seçmeniz önerilir.

Bonus İpucu: Mobil Verilerinizi İzlemek İçin Veri Kullanımını Kontrol Et’i kullanın

Google Play Store’daki telefon veri hız testleri yapmanıza ve internet veri kullanımınız hakkında bilgi sağlamanıza yardımcı olabilecek diğer uygulamalar üzerinde Check Data usage programını seçmeniz için birkaç neden vardır.

Verileri nasıl kullandığınızı inceleyin.

Google Play Store’da telefonunuzun veri hızını test etmenize yardımcı olabilecek çeşitli uygulamalar vardır, ancak Check Data Usage programı ilk tercihiniz olmasının birkaç nedeni vardır.

İlginizi çekebilir
Windows 11 Sürücü Güncelleme: Optimal Performans İçin Sürücüleri Güncel Tutun

Tamamen sınırsızdır.

Systweak Software, Veri Kullanımını Kontrol Et programını tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunmaktadır.

Virüs ve kötü amaçlı yazılım içermez.

Bu yazılım tüm testleri geçmiştir ve uzun süredir Google Play Store’da bulunmaktadır. Ayrıca, ücretsiz programlarda her zaman böyle olmayan kötü amaçlı yazılımlardan da yoksun olacaktır.

Kullanımı kolaydır.

PC’nize Veri Kullanımını Kontrol Et uygulamasını yüklemek ve kullanmak basittir ve

Android Mobil Veri Çalışmıyor Sorununun Çözümüne İlişkin Son Söz

Yukarıdaki adımlar, hücresel veri veya mobil verinin Android cihazlarda çalışmadığı durumlarda kullanıcılara yardımcı olacak uzmanlar tarafından önerilen adımlardır. Ayrıca, çalışmayan mobil verilerin nasıl düzeltileceğine dayalı sorguları çözecek ve en çok ihtiyacınız olduğunda internet bağlantınızın olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, mobil veri kullanımınızı izlemek ve hangi uygulamaların en fazla veri tükettiğini belirlemek için Veri Kullanımını Kontrol Et’i kullanmanız önerilir.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz için lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Size bir çözümle geri dönmek isteriz. Teknolojiyle ilgili yaygın sorunların yanıtlarının yanı sıra düzenli olarak ipuçları ve püf noktaları yayınlıyoruz.

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu