Donanım SürücüleriNasıl Yapılır?

Windows 11 Sürücü Güncelleme: Optimal Performans İçin Sürücüleri Güncel Tutun

Sürücülerin Önemi ve İşlevi

Sürücüler, bilgisayarınızın performansını yönlendiren kısa kod veya program parçalarıdır. Bilgisayarınız, donanım ve yazılım olmak üzere iki ana bileşenden oluşur. Ancak, donanım ve yazılım farklı dillerde konuşurlar ve birbirlerini anlayamazlar. İşte burada, aralarındaki iletişim boşluğunu köprülemek ve hesaplama sürecini yönlendirmek için bir aracıya ihtiyaç duyarsınız. Bu aracılara sürücüler denir. Artık sürücülerin ne olduğunu bildiğinize göre, onları güncel tutmanın ne kadar önemli olduğunu otomatik olarak anlamış olmalısınız. Bu makale, Windows 11 PC’nizde sürücüleri nasıl güncelleyeceğinize odaklanmaktadır.

Sistem Sürücülerinin Tanımı

Sistem sürücüleri, bilgisayarınızın işletim sisteminin, makinenize kurulu olan çeşitli donanım bileşenleriyle iletişim kurmasına ve etkileşimde bulunmasına izin veren yazılım parçalarıdır. Sürücüler olmadan, bilgisayarınız donanımının tam yeteneklerinden faydalanamaz.

Güncellenmemiş Sürücülerin Neden Olduğu Sorunlar

Güncellenmemiş sürücüler, bilgisayarınızın performansı ve işlevselliğiyle ilgili çeşitli sorunlara neden olabilir. İşte güncellenmemiş sürücülerin neden olabileceği bazı yaygın sorunlar:

 • Donanım çakışmaları ve uyumluluk sorunları
 • Performans düşüşü
 • Eksik özellikler ve işlevsellik
 • Güvenlik açıkları
 • Kararsızlık ve çökmeler
 • Ses ve video kalitesi sorunları

Sürücülerinizi güncel tutmak, optimal sistem performansını, kararlılığı, güvenliği ve en son özelliklere ve geliştirmelere erişimi sürdürmek için hayati öneme sahiptir.

Windows 11’de Sürücüleri Nasıl Güncelleyebilirsiniz?

Windows 11 PC’nizde sürücülerinizi güncellemek için dört farklı yöntem vardır. Her yöntemin başarı oranı %100 olsa da, her yöntemin gerektirdiği zaman ve çaba farklıdır. İşte Windows 11’de sürücüleri güncellemenin dört yöntemi:

İlginizi çekebilir
Instagram Hikayesine Müzik Ekleyemiyorum Sorununa Çözüm (2022 Güncelleme)

Yöntem 1: Windows Güncelleme

Ayarlar penceresini açmak için Windows + I tuşlarına basın.

 • Adım 1: Sol taraftaki panelde “Windows Güncelleme”ye tıklayın.
Windows Update 1024x541 1
 • Adım 2: Sağ taraftaki Ayarlar penceresinde “Gelişmiş Seçenekler”e tıklayın.
Advanced Options 1024x518 1
 • Adım 3: Daha sonra, “Sürücü güncellemeleri için İsteğe Bağlı Güncellemeler”e tıklayın.
Optional Updates 1024x540 1
 • Adım 4: Güncellemeleri seçin ve “İndir ve Yükle”ye tıklayarak işlemi tamamlayın.
driver updates 1 1024x533 1
 • Adım 5: Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Not: Windows Güncelleme, Microsoft tarafından sağlanan ve tüm güncelleme türlerine odaklanan ücretsiz bir araçtır. Üçüncü taraf üreticiler tarafından tasarlanan herhangi bir sürücü güncellemesi önce OEM web sitesinde yayınlanacak ve Windows Güncellemeleri aracılığıyla kullanıcılara ulaşması zaman alacaktır. Bu nedenle, bu yöntemin gecikmiş güncellemeler almak gibi bir sınırlaması vardır.

Yöntem 2: Aygıt Yöneticisi

 • Adım 1: Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.

Metin alanına “devmgmt.msc” yazın ve Tamam’a tıklayın.

Run
 • Adım 2: Aygıt Yöneticisi penceresinde sisteminizdeki sürücülerin bir listesi görünecektir.
 • Adım 3: Güncelleştirilmesi gereken sürücüyü sağ tıklayın ve “Sürücüyü Güncelle”yi seçin.
Update driver 2
 • Adım 4: Ekranınızdaki yönergeleri izleyin ve Aygıt Yöneticisi en son ve uygun sürücüyü bulup yükleyecektir.

Not: Aygıt Yöneticisi, sürücülere özel bir araçtır ve diğer sürücüyle ilgili olmayan güncellemeleri içermez. Ancak, sürücü güncellemelerini almanın kaynağı, Windows Güncellemeleri ile aynıdır, yani Microsoft Sunucularıdır. Bu yöntem gayet iyi çalışır ancak üçüncü taraf sürücü güncellemeleri, OEM tarafından yayınlanmadan önce titizlikle taranır ve test edilir ve ardından Microsoft Sunucularına yüklenir, bu nedenle kullanıcılar güncellemeleri alırken gecikirler.

Yöntem 3: OEM Web Sitesi

Orijinal Ekipman Üreticileri veya OEM’ler, Microsoft dışındaki üçüncü taraf üreticilerdir ve Windows İşletim Sistemi için donanım tasarlayıp geliştirenlerdir. OEM’ler, donanımlarına uygun sürücüleri kullanıcılara sağlamakla sorumludur. Üçüncü taraf üreticilerin tamamı, donanımlarının tüm sürücü sürümlerini içeren kendi web sitelerini sürdürmektedir. Bu sürücü dosyaları, sistemlerinde sürücüleri güncellemek isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak indirilebilir ve yüklenebilir.

İlginizi çekebilir
Windows 11 22h2 Güncellemesi (2022 Güncellemesi)

OEM web sitesinden güncellenmiş sürücüleri indirirken iki temel sorunla karşılaşılabilir: Sahte web siteleri ve yanlış model numaraları. Birçok tehdit aktörü, gerçek OEM web sitelerine benzeyen sahte web siteleri kurmuştur ve bazı kullanıcılar, güncelleme sürücüsü yerine kötü amaçlı yazılım indirmekle kandırılmışlardır. İkinci sorun, kullanıcıların kendi ürünlerine benzer bir ürünün yanlış sürücülerini indirmesidir ve bu da kullanıcıların donanımlarının tam potansiyelini açığa çıkarmalarına izin vermez.

Yöntem 4: Sürücü Güncelleme Yazılımı

Smart Driver Care, sisteminizdeki güncellenmemiş, eksik ve bozuk sürücüleri hızlı ve etkili bir şekilde düzeltebilen bir sürücü yardımcı programıdır. Bu araç, sürücülerinizi ve donanımınızı tarar, interneti en güncel sürücüleri arar ve bunları bilgisayarınıza birkaç tıklamayla kurar.

Bu yöntem otomatiktir ve teknik bilgi veya donanım üreticisi veya model bilgisine gerek duymaz. Smart Driver Care, güncel sürücü güncellemelerini yayınlandığı anda indirir ve depolar, böylece kullanıcıların resmi OEM web sitesini tanımlamak veya donanımın marka ve modeli hakkında endişelenmesine gerek kalmaz. Smart Driver, tüm bunları sizin için yapar ve PC’nize en son ve en uyumlu sürücüleri, zararlı yazılım içermeyen şekilde yükler.

Windows 11 Sürücü Güncelleme Hakkında Son Söz

Bu dört yöntemi inceledikten sonra, Windows 11 PC’nizde sürücülerinizi güncellemenin önemini anlamış olmalısınız. Smart Driver Care gibi araçları kullanmanızı öneririz çünkü bu uygulama, birkaç fare tıklaması ile tüm sürücü sorunlarını tarayıp düzeltebilir. En güzeli de, model adı ve numarası veya sahte sürücülerle ilgilenmenize gerek kalmamasıdır.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa lütfen yorumlar bölümünde belirtin.

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Turkix.org