Optimizasyon

Windows 11 22h2 Güncellemesi (2022 Güncellemesi)

Windows 11’in ilk büyük yıllık güncellemesinin Temmuz ayında yapılması bekleniyor ve birkaç yeni özellik şimdiden konuşuluyor. İşte bilmeniz gereken her şey.

2021, Windows için çok büyük bir yıldı.

Daha önce ihtiyaç duyulmayacağı hakkında bir çok açıklama yapan Microsoft, daha sonra toptan değişiklikleri tanıtan Windows 11’i duyurdu ve yayınladı. Bunlara yepyeni bir estetik, yeniden tasarlanmış görev çubuğu ve Başlat menüsü ve güncellenmiş uygulamalarda dahil edildi. Ayrıca yeni çoklu görev özellikleri, özel Widget’lar bölmesi ve yerel Android uygulama desteği de eklendi.

Ancak, yeni işletim yine de teknoloji severler tarafından çok iyi karşılanmadı. Haziran 2021’de duyurulmasına rağmen bazı özellikler hala yayınlanmadı. Birçok kullanıcı, eksik görev çubuğu işlevselliğinin yanı sıra Microsoft’un sürekli Teams ve Edge web tarayıcısını tanıtmasından da şikayetlenmeye başladı.

Bunlardan bazılarının Windows 11’in 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan ilk büyük güncellemesi olacak olan Windows 11 22h2 güncellemesi ile ele alınması bekleniyor.

Windows 11 22h2 Güncellemesi

Windows 11 22h2 Güncellemesi Ne Zaman Yayınlanacak?

Windows 11 duyurulduktan kısa bir süre sonra Microsoft, yeni işletim sisteminin yılda yalnızca bir kez özellik güncellemesi alacağını açıkladı. Bu özellik, Windows 11 işletim sistemini macOS ile uyumlu hale getiriyor, yani 2022’de yalnızca Windows 11 22h2 güncellemesi ile büyük bir güncelleme bekleniyor.

Bunun tam olarak ne zaman olacağı belli değil ama Windows 11’in 22h2 güncellemesi Temmuz 2022’de yapılması bekleniyor ama Microsoft dışında hiç kimse henüz belirli bir çıkış tarihi bilmiyor – ancak Temmuz veya Ağustos’u resmi sunumun başlaması için en olası zaman yapıyor.

Microsoft’un 5 Nisan’da yapılması planlanan Hybrid Work etkinliğinde daha fazlasını duyabiliriz. Ancak bunun işletmelere ve onların Windows 11 Pro kullanımlarına odaklanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: “Windows 11 Yeniden Başlatma Ekranında Takılıyor” yazımızda Windows 11 başlama sorunu için size çözüm yöntemlerini derledik.

Windows 11 22h2 Güncellemesi Nasıl Erken Alınır?

2014’te piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows Insider Programı, kullanıcıların yeni Windows özelliklerini önceden test etmelerine izin veriyor. Microsoft, Haziran 2021’den bu yana düzenli olarak erken Windows 11 derlemelerini burada yayınladı, bu nedenle Windows 11 22h2 güncellemesini herkesten önce denemek istiyorsanız Windows Insider Programını deneyebilirsiniz.

Insider Programı üç kanala bölünmüştür:

 • Geliştirme Kanalı – Güncellemelerin ilk geldiği yer burasıdır, ancak aynı zamanda kararsız ve sorunlu olma olasılıkları da yüksektir. Çoğu kişi, ana bilgisayarlarında Dev Channel’a kaydolmamalıdır.
 • Beta Kanalı – Microsoft, çoğu kişinin Beta Kanalını seçmesini önerir. Bu, güncellemeleri nispeten erken almanıza izin verir, ancak Dev Channel derlemelerinin bazı kararlılık sorunları oluşabiliyor.
 • Yayın Önizleme Kanalı – Güncellemelerin yaygın olarak kullanıma sunulmadan hemen önce geldiği yer burasıdır. Burada çok sorunlu karşılanma ihtimaliniz daha düşüktür.
İlginizi çekebilir
Netflix Siyah Ekran Sorunu Çözümü (2022 Güncel Çözüm)

Hangi kanalı seçerseniz seçin, Windows Insider Programına katılmak ve kullanmak çok kolaydır. Windows Insider Programını aşağıdaki adımları takip ederek katılabilirsiniz:

 • Adım 1: insider.windows.com adresine gidin ve Windows 11 cihazınızda kullandığınız Microsoft hesabıyla oturum açın. 
 • Adım 2: Ardından Ayarlar > Windows Update > Windows Insider Programı’nı açın ve ‘Başlayın’ı tıklayın. İlgili hesabı bağladığınızdan emin olarak buradaki talimatları izleyin ve değişiklikleri uygulamak için yeniden başlatın.
 • Adım 3: Bu tamamlandığında, gelecekteki güncellemeler, Ayarlar’daki diğer normal yazılım güncellemelerinizin yanında görünecektir. Ancak Dev Channel’ın eskisinden daha deneysel olduğunu ve muhtemelen daha az kararlı olduğunu belirtmekte fayda var. Burada tanıtılan özelliklerden bazıları, Windows 11’in son sürümüne hiçbir zaman eklenmeyebilir bile.

Beta/Sürüm Önizleme kanallarına geçmek veya tamamen devre dışı bırakmak çok basittir. Bir kez daha Ayarlar > Windows Update > Windows Insider Programı’na gidin. Ardından, “Insider ayarlarınızı seçin” veya “Insider programından ayrılın”ın yanındaki açılır menüyü tıklayın ve talimatları izleyin.

Windows 11 Insider Programı

Mevcut Tüm Donanımlar Windows 11 22h2 Güncellemesi ile Uyumlu Olacak mı?

Neredeyse kesinlikle, evet. Microsoft, çok sayıda eski donanım hariç, Windows 11 için donanım gereksinimlerini tartışmalı bir şekilde güncelledi. Temel neden olarak güvenlik gösterildi, TPM (Güvenilir Platform Modülü) 2.0, Güvenli Önyükleme ve sanallaştırma tabanlı güvenlik gibi özelliklerin tümü standart olarak uygulandı.

Ciddi donanım açıkları keşfedilmediği sürece, yıllık özellik güncellemesi için daha fazla cihazın toplandığını görmek çok şaşırtıcı olurdu. Ancak, Windows 11’i resmi olarak Microsoft tarafından desteklenmeyen bir cihaza indirdiyseniz güvenlik açıklarına maruz kalabileceğinizi unutmayın.

Windows 11 22h2 Güncellemesi Hangi Yeni Özellikleri Getirecek?

Yaklaşan çeşitli Windows 11 özellikleri bir çok kez tartışılmış olmasına rağmen hangisinin 22H2 özellik güncellemesine gireceği belli değil.

Windows 11 22h2 güncellemesi ile Windows 11’i “daha hızlı, daha sorunsuz ve daha modern” hale getireceğini ve yeni tasarım dilinin daha derin entegrasyonunu sağlayacağı hakkında genel bir beklenti var. Ancak, belirtilen Windows Çalıştırma aracı için yalnızca yeni bir karanlık mod ile hangi “yerel uygulamaların” fayda sağlayacağı henüz açık değildir.

Şubat 2022 tarihli bir Windows Central makalesi, Windows 11 22h2 güncellemesi ile gelmesini beklediğimiz birkaç temel özellikten bahsediyor. 

Aynı kaynaktan ayrı bir makale, aşağıdakilerin tümünün güncellemeye geleceğini gösteriyor:

 • Başlat menüsündeki uygulama klasörleri
 • Başlat menüsünde yeniden boyutlandırılabilir sabitlenmiş alan
 • Sistem Tepsisi güncellemeleri
 • Bildirim Merkezi ile Focus Assist entegrasyonu
 • Yeni “spot” duvar kağıdı özelliği
 • Yeni Sesli Erişim erişilebilirlik özelliği
 • Dokunmatik kullanıcılar için yeni hareketler ve animasyonlar
 • Tabletler için yeni simge durumuna küçültülmüş Görev Çubuğu arayüzü
 • Yeni Görev Yöneticisi uygulaması
 • Dosya Gezgini ile daha iyi OneDrive entegrasyonu
İlginizi çekebilir
Windows 11 Yeniden Başlatma Ekranında Takılıyor (2022 Güncel Çözümler)

Microsoft ayrıca Windows 11’in tabletlerde daha iyi çalışmasını sağlamaya da hevesli. Yeni animasyonlar, Başlat menüsüne veya Hızlı Ayarlar’a hızlı bir şekilde erişmek için ekranın altından yukarı kaydırmanıza izin verecek. Bu, muhtemelen ayrı bir Insider derlemesinde devre dışı bırakılan bir özellik olan tablet olarak kullanırken görev çubuğunu gizleme seçeneğiyle birlikte çalışacaktır.

İlk keşfedilen bir diğer özellik ise duvar kağıdı çıkartmaları. Bu, masaüstü arka planınızı, genellikle yalnızca mesajlaşma uygulamalarında bulunan çeşitli çıkartmalarla özelleştirmenize olanak tanıması bekleniyor. Ayrı bir Çıkartma Düzenleyici uygulaması, masaüstüne taşımanıza, yeniden boyutlandırmanıza ve yeni çıkartmalar eklemenize olanak tanınması da diğer beklentiler arasında duruyor.

Aşağıdaki ekran görüntüsü Windows 11 çıkartmalarının nasıl olacağı hakkında size bir fikir verebilir:

Windows 11 Çıkartmaları

Yukarıda bahsettiğimiz aynı Windows Central makalesi, Windows 11 22h2 güncellemesi ile beklenen iki görev çubuğu özelliğini daha vurgulamaktadır. 

Gerçekten de, Eylül 2021 tarihli bir Windows makalesi, sürükle ve bırak işlevinin bir noktada geri döneceğinden bahsediyor ve şirket kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldığını söylüyor.

Aynı kaynaktan sonraki bir makale, yeni özelliklerin Dosya Gezgini’ne de geleceğini öne sürüyor. Bunlar, bir klasöre tıklamadan önce içinde ne olduğunu görmenizi sağlayan klasör önizlemelerinin geri dönüşünü içermesi bekleniyor.

Klasörleri zaten Hızlı Erişim sekmesine sabitleyebilirsiniz, ancak Microsoft bu desteği dosyaları da içerecek şekilde genişletiyor. Dosya ister yerel olarak ister OneDrive, SharePoint veya Teams aracılığıyla bulutta depolansın bu mümkün olacaktır – bu, tüm cihazlarınızda otomatik olarak güncellenecektir.

Outlook kullanıyorsanız, artık OneDrive dosyalarını Dosya Gezgini’ndeki e-postalara ekleyebileceğiz. Şu anda, bu yalnızca yerel olarak depolanan dosyaları desteklemektedir. 

OneDrive’dan bahsetmişken, Microsoft’un bulut depolama alanı artık doğrudan uygulamaya entegre edilecek ve her zaman erişilebilir olacak.

windows 11 dosya gezinti ve onedrive entegrasyonu
Resim: Microsoft/Windows En Son

Windows Central makalesinde vurgulanan diğer yeni özellikler arasında, henüz Windows 11’in tasarım diliyle güncellenmemiş uygulamaların başlık çubuğu için yeni bir akrilik/bulanıklaştırma tasarımı yer alıyor – bu, kullanıcı arayüzünün daha tutarlı görünmesini ve hissetmesini sağlayacaktır. 

Aynı zamanda, iki veya daha fazla uygulamayı bir araya getirmenin üçüncü bir yolunu sunan bir ‘Snap Bar’ ile çoklu görev daha da iyi olacak gibi görünüyor. Ancak bunun tam olarak nasıl görüneceğini bilmiyoruz.

Çoklu görev konusunda, “Snap grupları” olarak bilinen bir özelliğin yakında Windows 11’e ekleneceği de diğer beklentiler arasında yer alıyor. Bunun, Görev Görünümü’nün yeniden tasarlanması ve şimdi masaüstü duvar kağıdı dahil edilmesiyle, çoklu görev için yeni bir görsel kimliğin parçası olacağı tahmin ediliyor.

Her iki sitenin de son zamanlarda bahsettiği bir şey, Widget’lar aracındaki üçüncü taraf sağlayıcıları desteklemektir. Bu, Windows 11’de sunulan yeni bir özellikti, ancak şu anda Microsoft’un stok uygulamalarıyla sınırlı. Üçüncü taraf desteği eklemek, onu birçok kullanıcı için çok daha çekici hale getirecektir.

Windows 11 Widgets
Windows 11’deki widget’lar 2022’de büyük bir yükseltme görebilir. Resim: Microsoft

Ocak 2022 tarihli bir Windows, üçüncü taraf widget desteğinin yolda olduğunu doğruluyor. Bu kadarını belirten resmi bir destek belgesi bulduğunu iddia ediyor, ancak bununla ilgili elimizde henüz çok fazla bir bilgi yok. Bu widget’lar sözde web tabanlı olacak (Win32 veya UWP yerine), ancak kullanıcılar bunları yüklemek söz konusu olduğunda Microsoft Store ile sınırlı olmayacak.

İlginizi çekebilir
Windows 11 Pil Algılanmadı Hatası Nasıl Çözülür (6 Farklı Çözüm) [2022 Güncel Çözüm Yöntemleri]

Aynı kaynaktan başka bir makale, Windows 11 22h2 güncellemesi ile beklenen iki özelliği daha vurgulamaktadır. Akıllı Pano, farklı bir klavye geçmişi aracılığıyla erişilebilir olmasına rağmen, mevcut Pano geçmişi özelliği üzerine kurulacaktır. Yeni Akıllı Eylemler işleviyle birlikte çalışacak, ancak ayrıntılar bu aşamada nispeten belirsiz.

Bu görünüşe göre zengin içeriği (görüntüler, videolar ve ses dahil) kopyalayıp Outlook gibi uygulamalara yapıştırabileceğiniz anlamına geliyor ki bu şu anda mümkün değil. Makale, Pano’nun artık Ayarlar’da bulunan özelleştirme seçenekleriyle birlikte seçilebilecek temalara sahip olacağını söylemeye devam ediyor.

Mart 2022’nin başlarında Microsoft, Windows Insider Programının Geliştirme Kanalı üyelerine bir önizleme derlemesi yayınladı. Kurulduğunda hakkında sayfasına bakılırsa, bu değişiklikler iyi karşılanırsa Windows 11 22h2 güncellemesi içerisinde yerini alacaktır.

En dikkat çekici olanlardan biri, bir dosyada “Birlikte Aç” seçildiğinde ortaya çıkan yeni bir iletişim kutusudur. Geçerli yineleme, Windows 10 ile aynıdır, ancak yeni sürüm, Windows 11’in tasarım diliyle daha tutarlı olmasını sağlayacaktır:

Windows 11 Diyalog Penceresi

Microsoft ayrıca enter, geri al, boşluk ve sekme tuşları için yeni sesli komutlarla Windows 11’in erişilebilirliğini geliştiriyor. Bu, sesle yazmayı daha sezgisel hale getirecektir. Daha az önemli bir özellik, daha sonra Telefonunuz uygulamasına gitmek yerine bir Windows 11 cihazı kurarken Android telefonunuzu bağlama özelliği olacaktır.

Microsoft 365 için ödeme yapan kullanıcılar için aboneliğinizi Ayarlar içinden yönetme seçeneği de olacaktır. Burası, web sitesi üzerinden gitmek zorunda kalmadan ödeme bilgilerini ekleyebileceğiniz ve bir sonraki ne zaman ücretlendirileceğinizi görebileceğiniz yerdir.

Windows 11 Microsoft 365

Akıllı Uygulama Denetimi (SAC), Windows 11’in güvenilmeyen veya potansiyel olarak tehlikeli olduğuna inandığı uygulamaları otomatik olarak engelleyebilen yeni bir özelliktir. 

Bu yıl içinde yapılacak Windows 11 22h2 güncellemesi ile bağımsız olarak yeni stok uygulamaları, görev çubuğu iyileştirmeleri ve yerel Android uygulama desteğinin genel bir önizlemesini ekleyecektir.

Windows 11 22h2 Güncellemesi’ne İlişkin Son Söz

Windows 11 22h2 güncellemesi herkes tarafından beklenen büyük bir güncelleme ve umarız ki her kesimi memnun edecek yeni özellikler ile bu yeni işletim sistemi ile daha performanslı ve sorunsuz bir işletim sistemi kullanmış olacağız. 

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Windows 11 22h2 güncellemesi hakkında bir çok bilinmeyen detayı sizin için derledik ve umarız bu yazımız ile piyasaya çıkacak olan Windows 11 22h2 güncellemesi yeni özellikleri ile işletim sisteminizi en iyi özellikleri ile kullanmaya devam edeceksiniz. Önerilerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu