Sorun Çözümleri

Windows 11 Bildirimleri Kapatma (2022 Güncel Çözümler)

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar, sizi gerçek zamanlı olaylar hakkında bilgilendiren bir dizi sistem ve uygulama bildirimleri içerir. Gelen VoIP aramaları, Outlook takvimi hatırlatıcıları ve düzenli Windows sürüm güncelleme bildirimlerinin tümü eşit derecede bildirim ekranında görülebilir. Windows 11 bildirimleri bazı durumlarda dikkatinizi dağıtabilir, mesala çalışırken veya en sevdiğiniz oyun veya televizyon programını izlerken ortaya çıkan bildirimler özellikle rahatsız edici olabilir. Windows 11 Bildirimleri Kapatma işlemi nasıl yapılır hakkında daha fazla detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Windows 11 bildirimleri ve uyarılarından rahatsız olmamak için bunları kapatabilir, geçici olarak gizleyebilir veya yalnızca en gerekli olanları etkinleştirebilirsiniz. Bu yazımızda, Windows 11 bildirimleri kapatma yöntemlerini 4 kolay adımda nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Windows 11′ de Bildirimler Çalışmıyor yazımız da ilginizi çekebilir.

Windows 11’de Tüm Bildirimler Nasıl Kapatılır?

Gerçekten konsantre olmanız gerektiğinde, bilgisayarınızın tüm bildirimlerini nasıl kapatacağınızı bilmek işinize çok yarayabilir. Bu tür bildirimleri sessize alma işleminden Windows 11’de ki bildirim merkezi sorumludur.

Windows 11 bildirimleri kapatma için aşağıdaki 4 adımı izleyerek Windows 11 bildirimlerini kapatabilirsiniz:

 • Adım 1:  Windows + S tuşlarına basarak arama kutusunu açın ve ardından “Bildirimler ve Eylemler Ayarları” menü seçeneğini seçin. 
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • Adım 2 : Genellikle varsayılan olarak etkin olan bildirim ayarları penceresi gösterildiğinde “Bildirimler” geçiş tuşunu kapatın. Bu, uygulamalardan ve diğer kaynaklardan gelen tüm uyarıları kapatır, böylece tek tek ayar yapmanız gerekmez.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • 3. Adım : “Cihazımı nasıl kurabileceğime dair öneriler sun” ve “Windows kullanırken ipuçları ve öneriler al” seçeneklerinin de işaretini kaldırın. Bu, seçenek Windows 11’de ki ekstra bildirimleri kapatacaktır.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • Adım 4 : Windows 11 Sistem bildirimlerini kalıcı olarak ve tamamen susturmanızla çakışmamasını sağlamak için Odaklanma yardımı ayarını “Kapalı” olarak işaretleyin.
İlginizi çekebilir
Windows 11 Hazırda Beklet Modunu Açmak (2022 Güncel Yöntem)

Windows 11’de Arka Plan Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Tüm Windows uyarılarını ve açılır pencerelerini kapatmak yerine, masaüstü arka planına yapılan bildirimleri kapatma çok daha kullanışlı olabilir.

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: Eylem Merkezi aracılığıyla veya bir bildirim zaman aşımı ayarlayarak.

 • Adım 1 : Eylem Merkezini açmak için klavyenizde Win + A tuşlarına basın . Varsa bildirimlerin çevresinde beyaz bir çerçeve olacaktır. Bildirimleri kapatmak için Del tuşuna basmanız yeterlidir.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • Adım 2: Alternatif olarak, bir zamanlayıcı kullanarak bildirimleri kapatabilirsiniz. Windows 11’de, Sistem ayarlarına gidin ve “Bildirimler zaman aşımından sonra” ifadesini arayın.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • 3. Adım : “Bu süreden sonra bildirimleri kapat” seçeneğinden bir bildirimin ekranınızda kalmasını istediğiniz süreyi seçin. Bildirimlerin ekranınızda kalma süresi en az 5 saniyedir.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma

Windows 11’de Belirli Uygulamalarda Bildirimler Nasıl Kapatılır?

Bazı uygulamalar için bildirimleri kapatırken diğerleri için açık tutmak da mümkündür. Windows’da istediğiniz uygulamaların bildirimlerini kapatmak için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: Arama kutusunu açmak için Windows + S tuşlarına basın ve “Hangi uygulamaların bildirim göstereceğini seçin” yazın. 
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • 2. Adım: Bildirim almak istemediğiniz herhangi bir uygulamayı seçin ve “Kapalı” konumuna getirin. 

Windows 11 Bildirimleri Geçici Olarak Gizlemek İçin Odak Yardımı Nasıl Kullanılır?

Bilgisayar bildirimlerinden çok rahatsız edici olmadan yararlanmak için Windows sistem tepsisinden erişilebilen gelişmiş bir uzman kullanıcı işlevi olan Windows Odak Yardımını kullanmanızı öneririz. Uyarıları geçici olarak gizlemek için bir “otomatik kural” kullanarak dikkat dağıtıcı unsurları azaltabilir.

Windows Odak Yardımını kullanarak windows bildirimlerini kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: Arama kutusuna “Odaklanma yardımı otomatik kuralları” yazın. 
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • Adım 2: Odaklanma yardımı altındaki “Otomatik Kurallar” bölümünde ihtiyacınız olmayan seçenekler için açma/kapama düğmesini kapatın.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma

Not: Örneğin, akşam saatlerinde sessiz saatleri seçerseniz, öncelikli iletişim dışında hiçbir şeyden rahatsız olmazsınız. Benzer şekilde, oyun oynarken tüm uyarıları “Yalnızca alarmlar” ile sınırlayabilirsiniz. Bu seçenek, özellikle video akışı uygulaması gibi tam ekran yazılımı kullanırken faydalıdır.

 • Adım 3: Aldığınız bildirim türleri için kısıtlamaları tanımlamak için  “Odaklanma yardımı” bölümüne gidin ve “Yalnızca öncelikli” veya “Yalnızca alarmlar” seçim düğmesini seçin.
Windows 11 Bildirimleri Kapatma
 • Adım 4 : “Yalnızca öncelikli” seçeneği, diğer tüm bildirimleri kapatırken kritik kişiler ve uygulamalar için bildirim almanızı sağlar. 
 • Adım 5: Son olarak, Öncelik listesindeki Uygulamalar listesine gidin. Öncelikli bildirim vermelerini isteyip istemediğinize bağlı olarak uygulamaları ekleyebilir/kaldırabilirsiniz.
İlginizi çekebilir
Windows 11 Sıfırlama Sorununun Çözümü (2022 Güncel)

Windows 11 Bildirimleri Kapatma Nasıl Yapılır? İçin Son Söz

Umarız yukarıdaki adımlar, Windows 11 bildirimleri kapatma, yönetme ve işinize konsantre olmanıza yardımcı olur. Bildirimi tamamen devre dışı bırakmayı veya birkaçını kapatmayı seçebilirsiniz. Bunları 5 saniye için otomatik olarak kapatmak için bir zamanlayıcı ayarlamak sizin için en iyi seçenek olabilir.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Hangi çözümün sizin için en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Umarız yukarıdaki çözüm yöntemlerimiz “Windows 11 Bildirimleri Kapatma” konusu sizin için yararlı olmuştur. Önerilerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu