Sorun ÇözümleriOptimizasyon

SSD Yavaş Çalışıyor Nasıl Hızlandırılır? 9 Farklı Çözüm Yöntemi (2022 Güncel Çözümü)

Birçok kullanıcı, disk sürücüleri tercihinde HDD’leri kullanmaktan SSD’lere yavaş yavaş geçiş yapıyor, bunun nedeni – SSD’ler çok hızlı veri yazma ve okuma hızına sahip olduğundan bilgisayarınızın çalışma hızını ve işletim sisteminin daha hızlı bir şekilde başlamasını sağlamaktadır. Fakat bilgisayarınızdaki SSD yavaş çalışıyor ise bilgisayarınızın açılış hızıda yavaş olacaktır.

Ancak bazen SSD diskler yavaş okuma/yazma hızı sorunları ile karşılaşıldığı durumlarda olmaktadır. Bilgisayarınızda SSD disk varsa, dolduğunda performansının önemli ölçüde düştüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uygulamalarınız ve yazılımların açılması yavaş olmaktadır.

SSD, Solid State Drive’ın kısa biçimidir. Türkçe’ye çevirirsek “katı hal sürücüsü” diyebiliriz. SSD’ler son zamanlarda büyük popülerlik kazanmış bir depolama cihazıdır. İnsanların verileri sonsuza kadar depolamasına yardımcı olmak için entegre devre düzenekleri kullanır. Yine de, Windows 10 veya diğer işletim sistemlerinde yavaş SSD okuma veya yazma hızından birkaç neden sorumlu olabilir, bunlar şunları içerir:

 • Düşük Alan
 • TRIM komutu devre dışı veya mevcut değil
 • AHCI modu devre dışı
 • Önyükleme sırası yanlış yapılandırılmış
 • Bilgisayara veya SSD’ye virüs bulaşmış
 • BIOS güncel değil
 • SATA bağlantı noktası veya kablosunda bir sorun var
 • Düşük RAM.

Bunlar SSD’nin hızındaki ve performansındaki düşüş sorununun en yaygın nedenleridir.

İlginizi çekebilir: “Windows 11 Sıfırlama Sorunun Çözümü” yazımızı okudunuz mu?

Windows 11/10’da Yavaş SSD Okuma veya Yazma Hızı Sorun Çözümü Adımları

Sisteminizin karşı karşıya kaldığı sorunu bulmak bazen zor olabilir, SSD yavaş çalışıyor sorununu çözmek için bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Performansı artırmak için yer açın
 2. TRIM komutunun çalıştığından emin olun
 3. AHCI modunu etkinleştirin
 4. Yüksek performans modunu seçin
 5. SSD’nizi optimize edin
 6. SSD’nin Ürün Yazılımını Güncelleyin
 7. Doğru Önyükleme sırasını yapılandırın
 8. SATA bağlantı noktanızı kontrol edin
 9. SATA kablonuzu kontrol edin.
İlginizi çekebilir
Microsoft Store "bir hata oluştu" Hatası Sorunu Nasıl Çözülür (2023 Güncel Çözüm)

Bu çözümlere daha ayrıntılı olarak bakalım.

1. Çözüm: Performansı artırmak için yer açın

SSD’nizde ne kadar az yer varsa, o kadar yavaş çalışır. SSD’niz yüzde 90 veya daha yüksek kapasitedeyse ve bazı performans sorunları fark ederseniz, bu noktada önce biraz yer açmayı denemelisiniz. Deneyebileceğiniz en belirgin şey, SSD’den alanı kaplıyor olabilecek gereksiz dosya ve klasörleri silmeye başlamaktır .

İşe yarayan başka bir fikir, hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmaktır , bu bilgisayarınızda ciddi disk alanı açabilir. Windows’da hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Adım 1: Windows Arama’dan Komut İstemi’ni açın .
 • Adım 2: cmd yazıp Enter tuşuna basın.
 • Adım 3: En üstteki arama sonucuna sağ tıklayın ve yönetici haklarına sahip komut istemini seçin, yani Yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin
 • Adım 4: powercfg -h off yazın
 • Adım 5: Enter’a basın

SSD’nizde biraz yer açmak için yukarıda belirtilen adımları izledikten sonra. SSD okuma/yazma hızında herhangi bir gelişme olup olmadığını kontrol edin. İşe yaramadıysa, bir sonraki çözüme geçin.

2. Çözüm: TRIM komutunun çalıştığından emin olun

SSD Trim Komut
SSD Trim Komut
SSD Trim Komut

TRIM komutu çalışmıyorsa bir SSD sürücüsü yavaş çalışır. TRIM’in etkinleştirildiğinden emin olmak için bu adımları izleyin .

 • Başlat’a tıklayın ve cmd yazın
 • Komut İstemi’ne sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Aç’a basın
 • Bu Komutu kopyalayıp yapıştırın –  fsutil behavior query DisableDeleteNotify
 • Enter tuşuna basın
 • Şimdi, sonuç olarak alırsanız TRIM etkindir ama 1 alırsanız, TRIM devre dışı demektir. Eğer sonuç olarak 1 alırsanız bir sonraki adıma geçin .
 • Bu Komutu kopyalayıp yapıştırın – fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0 yazın
 • Enter tuşuna basın.

Bu, sisteminizde TRIM komutunu etkinleştirecektir.

3. Çözüm: AHCI modunu etkinleştirin

Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyici Arabirimi (AHCI), Seri ATA (SATA) ana bilgisayar denetleyicilerinin anakart yonga setlerinde uygulamaya özgü olmayan bir şekilde çalışmasını belirtir. Spesifikasyon, bilgisayar donanımı satıcılarının ana sistem belleği ve bağlı depolama aygıtları arasında veri alışverişi yapmaları için bir sistem bellek yapısını tanımlar. Bu mod, SSD’den en iyi şekilde yararlanmanız için çok önemlidir; etkin değilse, SSD’niz yavaş çalışır. AHCI’yi Windows 10’da kolayca etkinleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir
Android Mobil Veri Çalışmıyor Sorununun Çözümü (2022 Güncelemesi)

4. Çözüm: Güç yüksek performans modunu seçin

Bu hızlı bir potansiyel düzeltmedir. Aşağıdaki adımları izleyerek Güç yüksek performans moduna geçmeyi deneyin:

Adım 1: Başlat menüsünde Güç ve Uyku ayarları’nı arayın

Adım 2: Sol taraftan Güç ve Uyku’yu seçip, sağ taraftaki bölümdeki İlgili ayarlar altındaki Ek güç ayarları’na tıklayın.

Ek güç ayarları

Adım 3: Güç Seçenekleri penceresinde, sol taraftaki menüde görünen Güç planı oluştur seçeneğine tıklayın.

Güç planı oluştur

Adım 4: Şimdi Yüksek Performans’ı seçin ve İleri’ye tıklayın

Yüksek Performans

Dengeli Güç Planında, SSD’niz en iyi kapasitede çalışması için ihtiyaç duyduğu tam gücü almazken, Yüksek Performanslı plan performanstan yanadır.

5. Çözüm: SSD’nizi optimize edin

Sürücüleri Birleştir ve İyileştir
Sürücüleri En İyi Duruma Getir

Bir süre SSD kullandıktan sonra, özellikle birçok uygulama yükledikten sonra, SSD’yi optimize etmeniz önerilir. SSD’nizi optimize etmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Adım 1: Başlat menüsünde Sürücüleri Birleştir ve İyileştir yazın
 • Adım 2: Enter tuşuna basın
 • Adım 3: SSD sürücüsünü seçin ve En İyi Duruma Getir’i tıklayın

Zaman zaman SSD’nizi optimize etmek, SSD’nizi orijinal durumuna geri getirmeye yardımcı olur.

6. Çözüm: SSD’nin Ürün Yazılımını Güncelleyin

Sürücü Güncelleştir

Diğer donanımlar gibi, SSD üreticileri de SSD’ler için periyodik olarak yamalar ve güncellemeler yayınlar. Güncellemeler SSD’lerin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalıştırmak için gereklidir, bu nedenle bir donanım yazılımı güncellemesini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. SSD’nizin yazılımını güncellemek için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın .
 • Adım 2: Çalıştır iletişim kutusuna devmgmt.msc yazın ve Enter tuşuna basın
 • Adım 3: Aygıt Yöneticisi pencerelerinde Disk sürücüleri’ni bulun ve oku tıklayın ve genişletin.
 • Adım 4: SSD’ye sağ tıklayın ve Sürücüleri Güncelle’ye tıklayın
 • Adım 5: Sizden “Sürücüleri nasıl aramak istiyorsunuz?” ile ilgili seçenekler istenecektir. Sürücüleri otomatik olarak ara seçeneğine tıklayın .
İlginizi çekebilir
Warzone Oyun Donuyor (2022 Güncel Çözümü)

Windows şimdi SSD’niz için mevcut tüm yeni güncellemeleri arayacak ve yükleyecektir. İşlem tamamlandıktan sonra sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Bu çözüm işinize yaramadıysa diğer çözümleri denemeye devam edin.

7. Çözüm: Önyükleme sırasını yapılandırın

Bir SSD sürücüsünün yavaş olmasının başka bir nedeni, önyükleme sırasının yanlış yapılandırılmış olması olabilir. Öncelik SSD yerine sabit sürücüye verilirse bilgisayar yavaş çalışacaktır.

8. Çözüm: SATA bağlantı noktanızı kontrol edin

Çoğu anakartta SATA 3Gbps/SATA 6Gbps bağlantı noktaları bulunur. Bağlantı noktasının hızı, SSD’nin performansına büyük ölçüde bağlıdır. SATA Bağlantı Noktasını belirlemek zor olabilir, bu nedenle doğru bir şekilde belirlemek için anakartın kılavuzuna başvurmalısınız. Tipik olarak, Intel yonga setlerinde yapılan anakartlar bir Intel SATA denetleyicisi içerir. Bu kontrolör özellikle en yüksek hıza sahiptir. Bu nedenle, önyükleme aygıtı yalnızca buna bağlanmalıdır.

9. Çözüm: SATA kablonuzu kontrol edin

Kötü bir SSD performansına katkıda bulunan SSD yavaş çalışıyor sorununa bir başka neden, düşük kaliteli veya hatalı SATA kablosudur. Bu nedenle, kablonun durumunun iyi olup olmadığını kontrol edin, ayrıca yalnızca tanınmış bir üreticiden bir SATA kablosu satın almanız önerilir.

SSD Yavaş Çalışıyor Nasıl Hızlandırılır Sorununa İlişkin Son Söz

Yukarıdakilerin yanı sıra, RAM’inizi artırmayı deneyebilir veya SSD’nizi formatlamayı deneyebilirsiniz.

SSD yavaş çalışıyor sorunu çeşitli nedenlerle olabilir, ancak bu olduğunda hemen harekete geçin ve verilerinizi kurtarın çünkü SSD her an bozulabilir ve tüm değerli verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Hangi çözümün SSD yavaş çalışıyor sorunu çözümünde sizin için en iyi sonucu verdiğini bize yazabilirsiniz. Önerilerinizi yorumlar bölümünde paylaşmaktan çekinmeyin!

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu