Nasıl Yapılır?

Windows 11’den Windows 10’a Geri Yükleme

Windows 11’i yüklediniz ancak performansından memnun değil misiniz? Windows 11’den Windows 10’a geri yükleme işlemini bu adımlarla kolay ve sorunsuzca gerçekleştirebilirsiniz.


Windows 11'den Windows 10'a Geri Yükleme

Microsoft’un yayınlamış olduğu bilgiye göre Microsoft’un yeni işletim sistemi olan Windows 11’in yükseltmeleri bütün Dünya’da hızlı bir şekilde devam ediyor. Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 11’i geçen Haziran ayında özel bir etklinlikle duyurdu ve piyasaya sürmeye başladı.

Tüm uyumlu donanıma sahip bilgisayarların kademeli bir şekilde geçişinin zaman alabileceği ön görülmüştü ancak Microsoft Ocak ayında yapmış olduğu bilgilendirme ile geçiş planının olduğunu duyurdu. 

Tüm uyumlu donanıma sahip bilgisayarlar Windows 11’i Ekim ayından bu yana manuel olarak indirip yüklemeye başlamıştı. Tabi, donanım uyumu olmayan bilgisayarlarda Windows 11 Desteklenmeyen Donanım Uyarısı veren bir uyarı mesajı da almaya başlamıştı.

Her ne kadar donanımı uygun olmayan bir çok kullanıcı bazı riskler olmasına rağmen Windows 11’i bilgisayarlarına kurmayı bazı yöntemler kullanarak tamamlamak zorunda kaldı.

Ancak Windows 11 kesinlikle herkes için uygun olmayan bir işletim sistemi olabiliyor. Yeni işletim sisteminiz Windows 11 yüklediniz ancak bundan memnun değilseniz Windows 10’a geri dönebilirsiniz. Sonuçta, Windows 10 Ekim 2025’e kadar desteklenmeye devam edecek.

Windows 11’den Windows 10’a geri yükleme için iki yöntem bulunmaktadır. Windows 11’i kurduktam hemen sonra Windows 10’a geri dönüş daha kolaydır ama bunu daha sonrada yapmanız mümkündür. Yeni işletim sisteminiz Windows 11 sizin için uygun değilse işte Windows 10’a geri yükleme yapabilmek için bilmeniz gerekenler:

İlk 10 gün içinde Windows 11’den Windows 10’a nasıl düşürülür?

Windows 11’i kısa bir süre denediyseniz ancak kullanmaktan zevk almıyorsanız, Windows 10’a geri dönmenin kolay bir yolu var. Bu yöntemin çalışması için yüklemenizin üzerinden 10 günden fazla geçmediğinden emin olun:

 1. Ayarlar’ı açın ve ‘Sistem’ sekmesinin seçili olduğundan emin olun
 2. Aşağı kaydırın ve ‘Kurtarma’ seçeneğini seçin
 3. ‘Kurtarma seçenekleri’ altında, ‘Windows’un önceki sürümü’ bölümünü görmelisiniz. Başlamak için ‘Geri dön’ü tıklayın
 4. Görünen pencereden seçeneklerden herhangi birini seçin ve ‘İleri’yi tıklayın.
 5. Güncellemeleri kontrol etmeniz istendiğinde, ‘Hayır, teşekkürler’i tıklayın.
 6. Aşağıdaki iki ekrandan ileriyi ve ardından işlemi başlatmak için ‘Önceki yapıya geri dön’ü tıklayın.
İlginizi çekebilir
Windows ve Mac cihazlardan McAfee nasıl kaldırılır?

Mevcut tüm ayarlarınız ve dosyalarınız bu işlem sırasında bir değişikliğe uğramayacaktır ancak emin olmak için önce bilgisayarınızı yedeklemenizi öneririz.

10 gün sonra Windows 11’den Windows 10’a nasıl düşürülür

Aradan 10 günden fazla zaman geçtiyse veya yukarıda belirtilen seçeneği göremiyorsanız başka bir yol daha var.

Bu yol, göründüğünden daha az karmaşık olmasına rağmen, Windows 10’un tam olarak yeniden yükleyebilmenizi sağlar. Ancak, önce sizin için önemli olan bütün dosyaların bir yedeklemesini yapmanız gerekecek ve bu işlem yalnızca temiz bir kurulumla yapılacağını unutmayın!

 1. Microsoft web sitesinde Windows 10 indirme sayfasına gidin
 2. ‘Windows 10 yükleme medyası oluştur’ altında, ‘Aracı şimdi indir’ seçeneğini tıklayın
 3. Tamamlandığında, açmak için indirilen dosyayı tıklayın
 4. ‘Bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz?’ açılır, ‘Evet’i seçin
 5. Windows 10 Kurulum penceresi şimdi görünecektir. Birkaç saniye sonra, şartlar ve koşulları kabul etmek için ‘Kabul Et’i tıklayın.
 6. ‘Birkaç şey hazırlanıyor’ ekranı birkaç saniye gösterilecektir. Bir sonraki ekrandan ‘Bu bilgisayarı şimdi yükselt’i seçin ve ‘İleri’ye tıklayın
 7. Windows 10’un en son sürümü otomatik olarak indirilmeye başlayacaktır. Bu arada PC’nizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
 8. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, ‘İleri’yi ve ardından aşağıdaki ekrandan ‘Kabul Et’i tıklayın.
 9. ‘Neyin tutulacağını seçin’ ekranından, ‘Hiçbir şey’ ve ardından bir kez daha ‘İleri’yi seçtiğinizden emin olun.
 10. Şimdi ‘Yüklemeye hazır’ sayfasında olacaksınız. İşlemi başlatmak için ‘Yükle’yi tıklayın, ancak burada sizi burada uyarmamızda fayda olacaktır çünkü “buradan geri dönüşünüz” olmayacaktır.

Bu işlem tamamlandıktan sonra, cihazı ilk kez kullanıyormuş gibi adımları takip etmeniz gerekecektir. Bu işlem çok uzun sürmeyecektir ve birkaç dakika içinde Windows 10’un en son sürümünü kullanmaya hazır hale geleceksiniz.

Tabii ki, diğer bir seçenek ise Windows’u bir USB’den yüklemektir. Windows 10’u birden fazla cihaza yeniden yüklemek istiyorsanız bu en çok tercih edilen bir yöntemdir çünkü kurulum dosyasının yalnızca bir kez indirilmesi yeterli olacaktır.

İlginizi çekebilir
Windows 11 Desteklenmeyen Donanım Uyarısı Nasıl Kapatılır (2022 En Güncel Yöntem)

Windows 11’den Windows 10’a Geri Yükleme’ye İlişkin Son Söz

Windows 11’i yüklediyseniz ancak hala kullanma konusunda kararsızsanız, bir süre beklemek isteyebilirsiniz. Microsoft, Windows 11’in ilk büyük güncellemesini yayınladı ve yakında daha fazla yeni özellik yolda olduğunu hatırlamakta yarar var. Belki de bu güncelleme ile gelen yeni özellikler fikrinizi değiştirmeye yarayabilir. 

Windows 11 için 22H2 özellik güncellemesi geldiğinde, işletim sistemi lansman sırasında gösterilen sürümden oldukça farklı görünecek ve daha fazla özelliğe sahip olacaktır.

Bizi sosyal medyada takip edin – Facebook ve Instagram.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz için lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Size bir çözümle geri dönmek isteriz. Teknolojiyle ilgili yaygın sorunların yanıtlarının yanı sıra düzenli olarak ipuçları ve püf noktaları yayınlıyoruz.

turkix

Teknoloji tutkunu ve deneyimli bir içerik yazarı olan Turkix, Turkix.org'da en güncel teknoloji haberleri ve pratik çözüm rehberleriyle okuyuculara ışık tutuyor. Yenilikçi fikirleri ve detaylı analizleriyle, teknoloji dünyasındaki gelişmeleri anlaşılır ve ilgi çekici bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Turkix, her seviyeden teknoloji meraklısına hitap eden içerikleriyle, dijital dünyanın kapılarını aralamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu